Eshop

Floria radíúnor

Krásné jednoletky

únor

Oblíbené letničky

Krásné jednoletky

Letničky jsou oblíbeným doplňkem každé zahrady, neboť nabízejí úchvatnou rozmanitost a pestrobarevnost od jara až do podzimu. Zaplní mezery mezi mladými trvalkami, zpestří jakékoli zákoutí, popínavé rychle zakryjí zdi i ploty. Jsou vhodné k řezu, některé i k sušení. Každoroční výsev letniček neznamená jenom práci navíc, ale hlavně možnost zahradu obměnit a znovu ji přetvářet podle svých představ.
Letničky s delším vývojem či velkou citlivostí na mráz se předpěstovávají již v únoru - například oblíbená lobelka, hledík, plamenka Drumondova, nestařec, petúnie, begonie, fiala, hvozdík karafiát Chabaudův či šalvěj zářivá. Ostatní druhy se vysévají od poloviny března do poloviny dubna. Patří mezi ně ostálka, šrucha, zářivka, smil listenatý, astra čínská, hvozdík čínský, afrikán či kokarda spanilá.
Pozor však na některé letničky s kůlovými kořeny, které přesazování naopak nesnášejí; vyséváme je dle počasí od března rovnou do záhonu.

Fialy
Fialy se svými velkými a barevnými květy jsou ideální k doplnění kvetoucích záhonů. Pěstují se ve více druzích a odrůdách. Fiala dvourohá dorůstá do výšky 30 - 40 cm, kvete bíle či lila. Fiala letní je vyšší a hýří všemi odstíny od růžové až do tmavě fialové. Fialy vyséváme nejdéle v březnu. Krásné letní květy zaručí únorové předpěstování, a to při poměrně vysoké teplotě 18 - 20°C.
Lobelka
Převislé lobelky jsou velmi oblíbené květiny do truhlíků a závěsných nádob. Záplava drobných, zářivě barevných květů nabízí půvabnou podívanou. Pěstují se v řadě odrůd - s květy jasně modrými i červenými, lila, či lososově růžovými. Mohou být 50 až 100 cm dlouhé. Do malých nádob i na jemné obruby záhonů se hodí odrůdy s malým vzrůstem (jen 10 cm vysoké). Lobelky kvetou od dubna do září. Vzcházejí a rostou nejlépe při teplotě nad 18°C.
Zářivka
Tato letnička roste v hustých trsech a její zajímavé květy připomínají azalky, zvláště pokud se jedná o plnokvěté formy. Dorůstá do výšky 30 cm, vyšlechtěné květy se pyšní zářivě červenou s bílým středem, lososově růžovou s purpurovými skvrnami a řadou dalších barev. Je vhodná i k řezu, ve váze vydrží poměrně dlouho. Rozkvétá v červnu a červenci. Při předpěstování potřebuje teplotu alespoň 15°C.