Není jiná tolik oblíbená rostlina v našich domácnostech, jako fíkus. V každé najdeme alespoň jednoho zástupce. Mají minimální nároky na pěstování a přitom vynikají vitálním růstem či dekorativním vzhledem. Pěstují se převážně jako solitérní rostliny, ale zajímavě vypadají také ve skupinách – sesazené nebo spletené dohromady. Ať už pěstujete drobnolisté (malolistý – benjamin, plazivý) nebo velkolisté (pryžodárný, lyrový), vždy je nutné o rostlinu pečovat a čas od času ji přesadit, případně ji přilepšit živinovým koktejlem.

Rychle přirůstající listy, silnější stonky a kmínky nás nutí, abychom rostlinu alespoň 1x za rok přesadili. Jestliže jsou kořeny prorostlé v celém objemu pěstební nádoby a nemají další prostor pro růst, může docházet k pomalému opadu listů. Nečekejte na tento okamžik a rostlinu přesaďte včas. Jelikož rostlina vyžaduje humózní půdu, dostatečně vzdušnou a bohatou na živiny, osvědčil se FLORIA Substrát pro zelené rostliny a palmy. Svými vlastnostmi i benefity, jako je perlit, bentonit a AQUA Cell poskytuje rostlině prvotřídní prostředí pro růst.

Když porovnáte nadzemní část rostliny s velikostí kořenového balu, tedy přesněji s pěstební nádobou, pochopíte, že po měsíci od přesazení rostlina spotřebovala všechny živiny z nového substrátu a potřebuje opět přihnojit. Pro udržení plynulého růstu bez stagnace, je nutné během vegetace fíkus hnojit 1x za 14 dní a s přihnojováním pokračovat po celé vegetační období. Na podzim a v zimě frekvenci snižte na polovinu, postačí 1x za měsíc. Pokud došlo k poškození rostliny vlivem abiotických vlivů (výkyvy teplot, průvan, nepravidelná zálivka apod.), k oživení růstu použijte urychlovač hnojení AGRO Vitality Komplex pro pokojové rostliny. Min. čtyři aplikace v týdenním intervalu pomohou rostlinu vrátit zpět do kondice.

Jediným doporučením tak je prevence. Pravidelná zálivka, ne však přelití. K přihnojení používejte kapalná hnojiva řady FLORIA, na poškozené rostliny urychlovač hnojení a rostlinu ponechte na stálém stanovišti bez přímého slunečního svitu s konstantní teplotou.