Pokojových rostlin existuje velice bohatá množina – rostliny kvetoucí, ozdobné listem, palmy, kaktusy, sukulenty. Většině z nich se velmi dobře dařilo až do září, ale následující, neustále se zkracující podzimní a zimní dny s velmi slabou intenzitou slunečního záření, navíc v kombinaci s nepřiměřeně vysokou teplotou v místnostech rostlinám nesvědčí. Většině pokojovek narostou nezdravě protáhlé výhony, rostliny jsou vysílené a náchylnější k napadení chorobami a škůdci. Jak se tedy postarat o jednotlivé druhy pokojových rostlin?

POKOJOVÉ ROSTLINY POCHÁZEJÍCÍ ZE SUBTROPŮ

Jedná se zejména o kamélie, fuchsie, myrtu, oleandr, olivovník, citrusy, fíkovník smokvoň, vavřín. Těmto rostlinám vyhovují průměrné zimní teploty od 4 do 12 °C. Potřebují odpovídající osvětlení s přiměřenou zálivkou. Obecně platí, že čím nižší je teplota, tím může být nižší i intenzita osvětlení a míra zálivky.

POKOJOVÉ ROSTLINY POCHÁZEJÍCÍ Z TROPŮ

Tyto rostliny pocházejí z oblastí, kde jsou celoročně vyrovnané vyšší teploty neklesající pod 15 °C. Teplomilným „tropickým“ rostlinám svědčí pokojová teplota 20 – 22 °C. Platí zde podobné pravidlo jako u chladnomilných rostlin – čím je nižší teplota, tím může být nižší i intenzita osvětlení a opačně. Pokud jde o nároky na světlo, záleží z jakého prostředí „tropické“ pokojovky pocházejí. Obecně platí, že odrůdy se zeleným jednoduchým listem (difenbachie, lopatkovec, scindapsus, tradeskancie, zelenec, filodendrony, kapradiny, tchýnin jazyk) jsou odolnější a mají menší nároky na světlo než odrůdy s tvarovanými barevnými listy a než rostliny kvetoucí (ibišky, buganvileje). Zvláštní skupinu tvoří sukulentní rostliny, které vyžadují za vegetace velmi intenzivní osvětlení.

SPRÁVNÁ VÝŽIVA

V lednu či únoru začínáme s přihnojováním. Sáhněte pro hnojivu s vyváženým poměrem živin, určeným přímo pro palmy, kapradiny, orchideje apod. FLORIA Listová výživa pro zelené rostliny a orchideje obsahuje živiny ve snadno přijatelné formě, mikroprvky pro vitální růst a smáčedlo, které zajistí lepší pokrytí listů listovou výživou. Jednoduchou aplikací na listy rostlin zabráníme k přemokření substrátu. Hnojivo zajistí rostlinám okrasných listem okamžitý příjem živin a rostliny se stávají zdravějšími a krásnějšími. Listy orchidejí i palem si zaslouží pravidelné otírání od prachu a jiných nečistot, pro udržení zářivého lesku, ale i ochranu před škůdci použijte FLORIA Vlhčené ubrousky na listy orchidejí a pokojovek.

Shrňme si OBECNÉ ZÁSADY pro pěstování pokojových rostlin v zimě:

  • TEPLO – pro pokojovky pocházející ze substropů je vyhovující teplota mezi 4 – 12 °C a pro rostliny tropického původu pak maximálně 20 – 22 °C. Průvan při větrání v mrazivých dnech dokáže do druhého dne rostlinu nenápadně zlikvidovat.

  • SVĚTLO – většina opadavých rostlin (fíkovník, mokvoň, granátovník, klerodendrum) se spokojí i s velmi nízkou intenzitou osvětlení. Stálezelené rostliny (oleandr, citrusy, vavřín, kamélie) vyžadují umístění na světle, protože fotosyntéza probíhá v listech neustále bez ohledu na roční období. Nedostatek světla se na rostlinách projeví obvykle zežloutnutím listů a jejich sesycháním. S umístěním u okna opatrně – hrozí, zejména v předjaří, že dojde k popálení listů díky intenzitě slunečních paprsků. Můžeme volit i umělé přisvětlování speciálními zářivkami.

  • ZÁLIVKA – zde platí, že zaléváme méně, rosíme více! Optimální vlhkost vzduchu pro pěstování běžných pokojových rostlin je kolem šedesáti procent. Ve vytápěném bytě dosahuje sotva třiceti až čtyřiceti procent, je tedy vhodné zvlhčovat například pokojovými fontánkami nebo odpařovacími miskami. Při zalévání nikdy nenechávejte vodu v podmisce déle než dvě hodiny. V přelité zemině zahnívají kořeny rostlin. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a rostliny zalijte až po jeho proschnutí. Rostliny můžete také rosit nebo jim otírat listy navlhčenou houbou (ne plstnaté listy!).