Krásný a zdravý trávník, to je chlouba zahradníka amatéra i profíka. A sucho, plevel, mech, sníh, krtek, mravenci… to všechno jsou faktory ničící celkový dojem jinak překrásné zahrady. Duben je měsíc PÉČE O TRÁVNÍK a opakování je matka moudrosti. Čím tedy začít?

1. krok: Vertikutace = provzdušnění

Objevuje se v každém trávníku na jaře i na podzim. Řeč je o travní plsti, která vzniká nahromaděním zbytků trávy po sečení, odumřením či zaschnutím. Trávník se dusí, neodnožuje a jeho kondice se i nadále zhoršuje. Abyste dostali ke kořenům trav co nejvíce vzduchu, musíte ho provzdušnit. K tomu můžete použít mechanické vertikutátory nebo vyzkoušejte jednodušší způsob – FLORIA Likvidátor travní plsti. Na takto poškozený či zanedbaný trávník stačí přípravek rozhodit, dostatečně zavlažit a udržovat vlhký. O ostatní se postarají přírodní bakterie obsažené v přípravku. Urychlí rozkladný proces, který trávník zbaví travní plsti (stařiny) a dodají mu humusové látky z rozložených zbytků trav. Navíc je výrobek šetrný vůči životnímu prostředí a neškodí domácím mazlíčkům. 

2. krok: Mechy

Pro zdravý růst vašeho trávníku je důležité pH půdy. Pokud má půda nižší pH a navíc je plocha zastíněná, budou se v těchto místech pravidelně tvořit mechy. Růst mechů je tak agresivní, že dokáže zcela vytlačit trávník v růstu. K jeho likvidaci budete potřebovat přípravek na odstranění mechu v trávníku (např. FLORIA Mech STOP či AGRO Mech-stop). Po aplikaci mech zčerná a dojde k jeho úplnému odumření. Zbytky mechu vyhrabejte a trávník může opět volně dýchat. 

3. krok: Oprava poškozených míst

Jak po vertikutaci, tak po ošetření likvidátorem mechu, se v trávníku vytvoří prořídlá a někdy i zcela holá místa, které je potřeba rychle opravit. K jejich zacelení můžete využít trávníkový substrát a osivo pro dosev. Doporučujeme však zkusit jednodušší metodu ve formě FLORIA Trávníkové náplasti, kombinující substrát, osivo a dlouhodobě působící hnojivo. Poškozené místo před opravou důkladně zbavte zbytků trav a mechů. Do 2 – 3 týdnů vám v těchto místech naroste nový trávník.

4. krok: Hnojení

Abychom doplnili živiny a dali impuls k zdravému růstu trav, je velmi důležité hnojit. Samotné hnojení je nutné nejen pro růst trávníku, jeho zabarvení, odolnost vůči sešlapání, přezimování, vývin kořenů, ale taky pro schopnost ubránit se plevelům a mechům. Náš TIP: vyzkoušejte unikátní hnojivo s účinkem proti plevelu TRAVIN či Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům.

5. krok: Sečení

Kvalitní, zdravý a krásně zelený trávník potřebuje ke svému správnému růstu často sekat na nízký střih. Četnost je závislá tedy jen na vás a na množství volného času. Ideální je sekat 1 až 2x za týden. Výška trávníku po sečení by měla zůstat min. 3 cm. Pokud snížíte jeho výšku pod 3 cm, hrozí, že mu způsobíte stres, trávník zežloutne a může zasychat.

6. krok: Likvidace vzrostlých plevelů

Proti invazi plevelů je možné bojovat převážně chemickou cestou (selektivní nebo totální herbicidy) nebo nepřímo tím, že o trávník budete správně pečovat. Ve zdravém trávníku se plevelům nedaří. Pokud je trávník hodně zaplevelen, musíte sáhnout po selektivním  herbicidu (Dicotex, Bofix) a ošetřit trávník postřikem, který všechny nežádoucí plevele zahubí. Aplikace se provádí za sucha, aby nedošlo k naředění aplikované látky. Během 14 dnů odstraníte z trávníku i ty největší a vytrvalé plevele. Pokud však hnojíte Travinem, máte to bez starostí 🙂

7. krok:  Podzimní hnojení – příprava trávníku před zimou

Dejte trávníku správné vitamíny před zimou a on se vám na jaře odmění. Výživa trávníku na podzim se liší od průběhu sezony hlavně ve složení použitého hnojiva. Na jaře potřebuje trávník více dusíku pro rozvoj a podporu růstu. Na podzim je to naopak. FLORIA Trávníkové hnojivo PODZIM je bohaté na draslík a obsahuje ho až 42 %. Vysoký obsah draslíku v hnojivu dodá trávníku schopnost lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům, zvyšuje jeho odolnost proti vymrzání a napadání houbovými chorobami. Aplikace se provádí od začátku září až do konce října.

Pokud dodržíte těchto 7 kroků, můžete se těšit z perfektního a hustého trávníku, který vám bude soused závidět!